Hitta den billigaste bussbiljetten från Dublin till Cork

Jämför och boka din nästa resa enkelt med Busbud

Används varje år av över 65 miljoner resenärer som letar efter buss- och tågbiljetter
Fler än 2 miljoner buss- och tåglinjer i över 80 länder
Dedikerad kundtjänst hela vägen från bokning till resa
I dag18 apr.
från 180 kr
I morgon19 apr.
från 180 kr
lör20 apr.
från 180 kr
sön21 apr.
från 180 kr
mån22 apr.
från 180 kr
tis23 apr.
från 180 kr
ons24 apr.
från 180 kr
tors25 apr.
från 180 kr

Billiga bussar som går i dag

En passagerare / enkelbiljett

21:00
3h
00:00
Dublin - Dublin City Ctr, Aston Quay, Stop 329
Billigast
Cork - Glanmire Road, opposite Moody’s Café/Bar.
Billigast
22:00
3h
01:00
Dublin - Dublin City Ctr, Aston Quay, Stop 329
Näst billigast
Cork - Glanmire Road, opposite Moody’s Café/Bar.
Näst billigast
20:00
3h
23:00
Dublin - Dublin City Ctr, Aston Quay, Stop 329
Snabbast
Cork - Glanmire Road, opposite Moody’s Café/Bar.
Snabbast
23:00
3h
02:00
Dublin - Dublin City Ctr, Aston Quay, Stop 329
Cork - Glanmire Road, opposite Moody’s Café/Bar.
19:30
3h30m
23:00
Dublin - Dublin Airport T1 (DUB - Zone 2)
Cork - Glanmire Road, opposite Moody’s Café/Bar.
Buss från Dublin till Cork: Reseöversikt

Buss från Dublin till Cork: Reseöversikt

Genomsnittligt biljettpris283 kr
Genomsnittlig restid med buss3h 35m
Antal dagliga bussar119
Tidigaste bussavgång00:25
Avstånd219 km
Senaste bussavgång23:30

Bussar från Dublin till Cork

Information om den här busslinjen

Dagliga bussar119
Tidigaste och senaste bussavgångar00:25 - 23:30
Minimipris187 kr
Genomsnittligt biljettpris283 kr
Minimilängd på resan2h
Genomsnittlig restid med buss3h35m
Avstånd219 km
Bussbolag på denna ruttAircoach, Go Bus
Vanliga frågor

Vanliga frågor om din resa Dublin – Cork

Det billigaste genomsnittliga busspriset från Dublin till Cork är 283 kr. Det bästa sättet att hitta billiga bussbiljetter från Dublin till Cork är att boka biljetterna så tidigt som möjligt. Priserna tenderar att höjas ju närmare avresedatum man är, så se till att boka tidigt för att säkra de bästa priserna!

Den genomsnittliga restiden mellan Dublin och Cork ligger på runt 3h 35m. Den snabbaste bussen tar dock ungefär 2h. Det här är tiden som det tar att resa avståndet på 218 km mellan de två städerna.

Antal bussar som går från Dublin till Cork kan variera beroende på veckodag. Det finns i genomsnitt 119 på denna rutt. Vissa bussar kör direkt, medan andra gör uppehåll. På Busbud kan du förenkla din bussresa från Dublin till Cork genom att jämföra och välja den buss som bäst passar din resstil och budget.

När du tar bussen från Dublin till Cork kan du resa bekvämt och säkert med Aircoach, Go Bus.

Bussar som går mellan Dublin och Cork avgår från Dublin flygplats eller Heuston Bus Station och anländer till Cork Airport, Cork Bus Station at Parnell Place, Ringaskiddy Ferry Terminal.

Hitta de bästa priserna på bussresor

Hitta de bästa priserna på bussresor

Priset avser en enkelbiljett för en passagerare och är baserat på tidigare sökningar.

Bästa pris hittades
16/04
189 kr
17/04
189 kr
I dag
189 kr
19/04
189 kr
20/04
189 kr
21/04
189 kr
22/04
189 kr
23/04
189 kr
Den billigaste resan från Dublin till Cork söktes och hittades den 17 apr. 2024 med ett pris på 189 kr

För att spara pengar och vara säker på att få den bästa platsen bör du köpa dina bussbiljetter från Dublin till Cork så tidigt som möjligt.

Baserat på priser från de senaste 2 dagarna kan du förvänta dig att få betala mellan 189 kr och 593 kr för bussbiljetter från Dublin till Cork. Du kan förvänta dig att det lägsta priset för resan blir 189 kr den 2024-04-20.

Vanligtvis tar EXPR ut högre biljettpriser ju närmare avresedatumet är. Du bör vara flexibel med datum för resan om du vill hitta de bästa priserna.

Om bussresande

Tips om att resa med buss

Bli kompis med busschauffören. De vet vanligen mycket om din destination och kanske till och med rekommenderar vilken sida av bussen du ska sitta på för att få den bästa utsikten på vägen mellan Dublin och Cork!

Inled din sightseeing genast då bussen lämnar stationen. Om du är på nattbussen från Dublin till Cork, gör dig bekväm och räkna stjärnorna.

Att ta bussen leder till de minsta koldioxidutsläppen jämfört med andra transportsätt. Dessutom låter bussar dej upptäcka otroliga utsikter från Dublin till Cork som är omöjliga att se från ett flygplan.

Koppla av till melodin av din favoritspellista på din bussresa från Dublin till Cork medan kilometervis av vackra vyer rusar förbi.

Visste du att

Det tar 27 timmar att åka buss från Lima till Cusco, en av världens galnaste bussturer. Denna rutt används dagligen av lokalbefolkning och backpackers.

Busschauffören med världens längsta karriär körde mer än 3,2 miljoner km och är en lycklig världsrekordhållare.

Världens snabbaste buss, Superbus, är skapad av en nederländsk ingenjör och kan köra upp till 250 km/h. Synd att den bara är en prototyp ännu.

Kommer du att återvända till Dublin med buss?

Buss från Cork till Dublin

Varför ska du välja Busbud?

Det bästa sättet att boka buss- och tågbiljetter

Busbud hjälper dig att enkelt söka, jämföra och boka bussbiljetter mellan olika städer på en global nivå med vår omfattande lista på bussrutter och tidtabeller. Med Busbud, oberoende av vart du åker, har du en global busstation inom räckhåll och tillgänglig på ditt eget språk och i din egen valuta. Med Busbud kan du köpa biljetter utan oro. Vi garanterar att du kan få det mesta utav din bussresa genom att vi samarbetar med pålitliga bussbolag från hela världen, såsom Greyhound, Eurolines, ALSA, OUIBUS (BlaBlaBus), National Express och många andra och många andra.

Populära flygplatstransfers